Достапни линкови

logo-print

Кина не подржа иницијатива за построги казни за Иран


Кинескиот амбасадор во Обединетите нации Зханг Јесуи не го подржа предлогот за нови санкции за Иран поради контроверзната нуклеарна програма. За успех во дипломатските односи со Иран потребно е повеќе време, порача Јесуи. Реакцијата на кинескиот амбасадор следи откако американскиот државен секретар Хилари Клинтон започна дискусии со западните сојузници за поголеми притисоци и санкции за официјален Техеран.
XS
SM
MD
LG