Достапни линкови

logo-print

Таџикистанскиот претседател бара нацијата да купува акции во Рогхун


Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон побара од нацијата да купува акции во централата за енергија Рогхун. Таџикистан се бореше да обезбеди средства за централата, чија изградба почна пред три децении, но стопираше кога се распадна Советскиот сојуз. Поранешните лидери на Таџикистан бараа од граѓаните секој месец да донираат дел од нивните плати за централата, за која властите се надеваат дека ќе му стави крај на недостигот од електрична енергија во земјата.
XS
SM
MD
LG