Достапни линкови

logo-print

77 луѓе егзекутирани во Ирак


Ирачките судски официјални лица објавија денеска дека земјата погубила 77 луѓе осудени за кривични дела во 2009 година. Судијата Махдат Ал Махмуд соопшти дека е формиран специјален суд за тероризам за тие брзо да се справат со таквите случаи. Објавата е по судската одлука во декември во гардот Русафа да се казнат со смрт тројца мажи за нивната вмешаност во бомбашките напади во јуни во градот Таза во кои животот го загубија 88 луѓе.
XS
SM
MD
LG