Достапни линкови

logo-print

Белорусија на преговори во Москва за снабдувањето со нафта


Белоруските официјални лица соопштија денеска дека нивна делегација отпатувала во Москва за да преговараа за снабдувањето со нафта, по спорот за цените меѓу двете земји на почетокот на месецов. Несогласувањата ја принудија Русија да се закани дека ќе го стопира снабдувањето со нафта во Белорусија, при што и други земји од Европа ќе останеа без нафта. Спорот околу центите за нафта меѓу двете земји во минатата година оставија без греење милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG