Достапни линкови

logo-print

Нигерија бара САД да ги укине безбедносните мерки за патниците


Нигерија ќе бара од САД да ја тргнат од авионската листа на потецијални земји кои можат да извршат терористичи напади. Нигериското министерство за правда соопшти дека по жалбата САД ќе ја повлечат одлуката, бидејќи Нигерија не е терористичка земја и еден инцидент неможе да биде пресуден. Вашингтон во неделата објави нови безбедносни мерки за патниците од 14 земји кои летаат кон САД, по обидот на еден нигериец на Божиќ да изврши терористички напад на американски авион, кој леташе од Амстердам кон Детроит.
XS
SM
MD
LG