Достапни линкови

logo-print

Грузија воведе телевизиски канал на руски јазик


Грузија денеска започна со емитувањето на телевизиски канал на руски јазик, кој според критичарите ќе ја зголеми тензијата со Русија, бидејќи односите меѓу двете земји сеуште не се стабилизирани по војната во минатата година. Телевизискиот канал кој е по инцијатива на грузискиот претседател Михаил Сакашвили и е финансиран од владата ќе се емитува во Грузија и во неколку земји, меѓу кои и Русија.

XS
SM
MD
LG