Достапни линкови

logo-print

Ирачките власти ќе поднесат тужба против Блеквотер


Ирачкиот премиер Нури Ал Малики соопшти денеска дека земјата ќе поднесе тужба во американски суд, против приватната компанија за обезбедување Блеквотер за убиството на група ирачки државјани во семптември во 2007 година. Минатата недела американскиот суд ги отфрли обвиненијата, против 5 чувари на Блеквотер за убиството на 14 цивили во Ирак. Компанијата Блеквотер го напушти Ирак во мај, откако САД не го продолжија нивниот договор.
XS
SM
MD
LG