Достапни линкови

logo-print

Иранските професори бараат да запре насилството врз опозицијата


Еден ирански прореформистички веб сајт објави дека 88 универзитетски професори побарале од лидерот на земјата да го запре насилството, против опозициските демонстранти. Во писмото до Ајатолах Али Каменеи кое вчера беше постирано на сајтот Гринроуд професорите бараат да престанат апсењата. Најмалку 8 луѓе во минатиот месец го загубија животот за време на протестите, меѓу кои и внукот на опозицискиот лидер Мир Хосеин Моусави.
XS
SM
MD
LG