Достапни линкови

logo-print

Исламистичка бунтовничка група одговорна за нападите во Ирак


Една исламистичка бунтовничка група ја презема одговорноста за бомбашките напади во Ирак минатиот месец во кои животот го загубија 24 луѓе, а неколку беа повредени, меѓу кои и градоначалникот на една покраина. Групата која се нарекува Исламска држaва во Ирак соопшти дека таа ги организирала нападите на 30 декември во Рамади, кој се наоѓа на 70 километри од Багдад и дека е поврзана со Ал Каеда во земјата. Групата претходно ја презеде и одговорноста за бомбашките напади во Багдад на 8 декември во кои загинаа 128 луѓе.

XS
SM
MD
LG