Достапни линкови

logo-print

Американските војници ќе го напуштат Ирак во август


Американскиот генерал Реј Одиерно соопшти дека иако изборите во Ирак ќе се одложат два месеци тоа нема да ги спречи американските војници да ја напуштат земјата до крајот на август оваа година. Изборите во Ирак требаше да се одржат месецов, но изборниот законик сеуште не е изгласан, поради политички спорови и гласањето е одложено за 7 март. Според Одиерно ако Ирак е стабилен до мај, американските војници ќе почнат да се повлекуваат од земјата.
XS
SM
MD
LG