Достапни линкови

logo-print

Карзаи ќе мора да направи нов избор за неговиот кабинет


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ќе мора да направи нова листа на кандидати за неговиот кабинет, откако вчера парламентот одби 17 од 24 номинирани, бидејќи според законодавците тие се или некфалификувани за функцијата или имаат воено минато. Тие го одобрија министерот за одбрана, земјоделство, финасии, образование, култура, рударство и индустрија и за внатрешни работи. Сеуште не се знае кога Карзаи ќе ги објави новите номинации и кога парламентот повторно ќе гласа.
XS
SM
MD
LG