Достапни линкови

logo-print

Иран со предлог до Меѓународната заедница за ураниумот


Иранското министерство за надворешни работи му даде еден месец рок на Западот да ја прифати нивната понуда за размена на ураниум, но доколку одговорот биде негативен, Техеран предупреди дека ќе сам ќе произведе на нуклеарно гориво за постројката во Техеран. Иран минатиот месец го одби предлогот на ОН и на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија голем дел од збогатениот ураниум да им го предаде на Русија и Франција.
XS
SM
MD
LG