Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот парламент одби два министри на Карзаи


Авганистанскиот парламент денеска одби Исмаил Кан да го прогласи за министер за енергетика во новиот кабинет на претседателот Хамид Карзаи. Кан во првиот мандат на Карзаи ја извршуваше истата функција. Парламентот одби да го именува и Сарџар Даниш за министер за правда, а претходно го одборија назначувањето на Абдул Рахим Вардак за министер за одбрана.
XS
SM
MD
LG