Достапни линкови

logo-print

Техеран со ултиматум до Меѓународната заедница


Техеран предупреди дека ќе произведе нуклеарно гориво на своите реактори доколку не се постигне договор со Западот за испорачка на гориво до крајот на јануари.Министерот за надворешни работи Maночеир Мотаки денеска за државната телевизија изјави дека Западот мора да реши дали да ја прифати иранската контра понуда. Според Мотаки тоа е ирански ултиматум.
Иран го отфрли како крајот на 2009 договорот на ОН за збогатување на ураниумот за нуклеарно гориво со кој ке се намалеше способноста на Иран да направи нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG