Достапни линкови

logo-print

Во Македонија од денеска безусловно пушење само дома


Од денеска стартува примената на Законот за заштита од пушење, што подразбира целосна забрана на пушењето во кафеани, ноќни барови, кафе-барови, диско-клубови...Според законот не смее да се запали цигара ни на терасите, шанковите и во летните бавчи, односно секаде каде што се служи храна и пијалаци.
Пушењето не е забрането само во домовите на луѓето, на отворен простор и на јавни површини доколку не се одржуваат спортски натпревари, културни и забавни манифестации, собири и други јавни настани.
Пушачите за непочитување на Законот ќе платат од 150 до 300 евра, а казните за непочитување од угостителите и фирмите се од 2.500 до 4.5000 евра, додека за одговоните лица е од 100 до 300 евра. Според Законот за угостителска дејност, предвидено е и затворање на објект во траење од 30 дена.
XS
SM
MD
LG