Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја забрани употреба на странски валути


Северна Кореја ја забрани употребата на странски валути .Властите предупредуваат дека ќе следуваат големи казни за сите оние кои нема да користа северно корејска валути односно ќе плаѓаат со долари , евра или јуани. Ваквата одлука доаѓа неколку недели откако Владата на Северна Кореја ја преведнуваше својата валута со цел да ја ограничи инфлацијата.

XS
SM
MD
LG