Достапни линкови

logo-print

Литванија ќе ја затвори нуклеарната централа


Нуклеарната централа Игналија во Литванија ќе биде затворена неколку минути пред полноќ односно пред дочекот на новата година. Центалата до сега снабдувала 70 проценти од енергијата во Литванија. Европската унија побара од Литванија да ја затвори оваа центарала од безбедносни причини. Реакторот е од истиот тип како тој во Чернобил каде се случи најголемата нуклеарна катастрофа во 1986тата година. Проблем со кој може да се соочи сега Литванија е недостиг на електрична енергија кога домашната економијата е многу погодена од рецесијата предупредуваат анлитичарите.
XS
SM
MD
LG