Достапни линкови

logo-print

Казакстан негира дека има договор со Иран за ураниум


Казакстан ги демантираше тврдењата дека се договорил со Иран да го снабди со чиста ураниумска руда за развој на нивната нуклеарна програма. Казакстанското министерство за надворешни работи објави дека тие ги негираат обвинувањата на некои медиуми дека се договарале со Иран за извоз на ураниум. Претходно потпаролот на министерството соопшти дека сите активности на земјата се во согласност со Меѓународната Агенција за Атомска Енергија.
XS
SM
MD
LG