Достапни линкови

logo-print

Романија ќе гради нова нуклеарна централа


Романската влада соопшти дека земјата до 2030 гоодина ќе изгради уште една нуклеарна централа. Романија до 2015 ќе изгради два реактори во веќе постоечкта централа Черновода, а во наредните 15 години ќе ја гради новата нуклерна централа со моќност од 100 мегавати.

XS
SM
MD
LG