Достапни линкови

logo-print

Лукоил ќе експлоатира нафтено поле во Ирак


Руската приватна фирма за нафта Лукоил потпиша прелиминарен 20 годишен договор со Ирак експлоатација на нафтено поле во земјата. Лукоил заедно со норвешката компанија ја достави понудата на почетокот на месецов на најголемата поствоена аукција за нафта во Ирак. Договорот треба да биде одобрен од ирачкиот кабинет. Лукоил го доби правото да го користи полето во 1997 година од Садам Хусеин, но поранешниот лидер на земјата го поништи договорот во 2002 година.
XS
SM
MD
LG