Достапни линкови

logo-print

Одгледана проѕирна златна рипка


Јапонските научници успеале да одгледаат проѕирна златна рипка на која може да се посматра функционирањето на нејзините внатрешни органи. Тоа, како што беше образложено било со цел студентите да ги изучуваат внатрешни органи, а без притоа да вршат сецирање на животните. Претходно, во Јапонија беше одгледана проѕирна жаба. Активистите за заштита на животните долго време бараат алтернатива на сецирањето животни за изучување.
XS
SM
MD
LG