Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара редовна испорака на нафта преку Украина


Европската комисија бара од Русија и Украина да ги решат меѓусебните проблеми и да обезбедат продолжување на испораката на нафта за земјите од Европската унија. Во соопштението се наведува дека руската влада ја известила Комисијата за можен прекин на испораката на нафта поради трговски спор меѓу нафтените компании на двете земји. Најпогодени од тоа би биле Словачка, Чешка и Унгарија. Украинските власти претходно изразија уверување дека нема да ставаат никакви пречки на транзитот на нафта за Унијата.
XS
SM
MD
LG