Достапни линкови

logo-print

Обама со осуда до иранските власти


Американскиот претседател Барак Обама ги осуди иранските власти поради насилното спречување на протестите, односно за тоа што против демонстрантите била употребена, како што рече, железна тупаница на бруталноста. Обама побара од иранскиот режим да го почитува правото на граѓаните да демонстрираат, како и да ги ослободи оние што биле уапсени за време на протестите. Тој оцени дека проблемите во Иран се предизвикани со одлуката на раководството на таа земја да владее со помош на страв и тиранија. Во последните судири меѓу иранските безбедносни сили и приврзаници на опозицијата загинале најмалку осум луѓе.
XS
SM
MD
LG