Достапни линкови

logo-print

САД се противат на изградбата на изрелски населби во источен Ерусалим


Од Белата куќа соопштиле дека Соединетите Држави се противат на изградбата на нови станови од страна на Израел во источниот дел на Ерусалим. Претходно , Израел одобри изградба на речиси 700 нови станови во источен Ерусалим, потег кој според меѓународното право се смета за нелегален. Палестинците го сметаат источен Ерусалим за нивна територија и се надеваат дека тоа ќе биде нивната идна држава. Изградбата на становите ги запре обидите да се продолжат мировните разговори. Израел го присвои источен Ерусалим во 1967 година
XS
SM
MD
LG