Достапни линкови

logo-print

Убиен новинар во Казакстан


Казакстанската полиција соопшти дека еден новинар која работел за независен интернет портал од Централна Азија бил убиен во Алмати од непознат напаѓач. Телото на Сајат Шулембајев е пронајдено во станот каде што живеел, а притоа бил убиен и неговиот сопственик. Убиството на новинарот не е поврзано со неговата работа според сопственикот на веб порталот Михаил Пак. Пред два дена беше убиен и еден опозициски новинар во истиот град.

XS
SM
MD
LG