Достапни линкови

logo-print

Русија со нестандардни методи ќе го решава спорот со Јапонија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров соопшти дека земјата ќе размисли за нестандардни методи за да пронајде решение за територијалниот децениски спор со Јапонија за четирите острови, по средбата со неговиот јапонски колега Катцуја Окада. Русија ги освои островите на крајот на Втората Светска Војна, а Јапонија тврди дека се нејзини. Поради спорот двете земји неможат да потпишат договор со кој формално би се ставил крај на војната.
XS
SM
MD
LG