Достапни линкови

logo-print

25 мртви во бомбашки напад во Пакистан


Најмалку 25 луѓе го загубија животот во експлозија на бомба за време на шиитска церемонија во градот Караши во Пакистан. Бомбата експлодирала на крајот на празнувањето на Ашура-шиитски верски ритуал во чест на внукот на пророкот Мухамед. Пакистан распореди илјадници полицајци и војници за да ги заштитат шиитските свештеници од напади за време на празникот.
XS
SM
MD
LG