Достапни линкови

logo-print

ОН бара Тајланд да ја прекине депортацијата на племето Хмонг


Високиот Комесаријат на ОН за беглаци побара од властите во Тајланд да престанат со депортацијата на илјадниците припадниците на племето Хмонг во Лаос. Тајландската војска денеска започнала да ги депортира 4000 бегалци, бидејќи според нив тие се илегално во земјата. Но според ОН, САД и ЕУ, како и групите за човекови права некои од припадниците на Хмонг може да добијат формален статус на беглаци. Племето Хмонг смета дека е прогонето во комунистичката земја Лаос, поради неговата подршка на САД за време на војната во Виетнам.
XS
SM
MD
LG