Достапни линкови

logo-print

Во Авганистан без инциденти на шиитскиот верски ритуал


Во Авганистан досега не се пријавени инциденти за време на одбележувањето на празникот Ашура низ градовите во земјата. Во Кабул каде се наоѓа главната шиитска џамија околу 6000 шиитски свештеници пристигнале за церемонијата, при која тие се удираат со ланци и се сечат со ножеви по телото за да му одадат почит на Имам Хусеин внукот на пророкот Мухамед. На сличен начин се одбележа денот и во шиитските џамии во Херат, Мазар Шариф и во покраината Бамџан.
XS
SM
MD
LG