Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Хрватска


Во Хрватска денеска се одржуваат претседателски избори. Главни фаворити од 12 кандидати се Иво Јосиповиќ од опозициската Социјалдемократска партија, независните кандидати Надан Видошевиќ и Милан Бандиќ, како и Андрија Хебранг од владејачката Хрватска демократска заедница. Доколку ниту еден од кандидатите не освои над 50 проценти од гласовите, вториот круг со двајцата со најмногу гласови ќе се одржи на 10 јануари.

XS
SM
MD
LG