Достапни линкови

logo-print

30 години од нападот врз претседателската палата во Авганистан


Во Авганистан денеска се одбележува 30 годишнината од нападот на претседателската палата од страна на советските војници за време на нивната офанзива во земјата. Во нападот на палатата Тајбег во Кабул беше убиен тогашниот комунистички претседател Хафизулах Амин и неговото семејство. Следниот ден Барак Кармал стана новиот лидер на Авганистан. Над милион Авганистанци и околу 15 000 советски војници го загубија животот во 9 годишната војна меѓу Муџахедините и советските сили.

XS
SM
MD
LG