Достапни линкови

logo-print

Судир на полицијата со Курдите на протестите во Турција


Турската полиција денеска се судрила со курдските демонстранти за време на протестите против апсењето на Курдите, обвинети за соработка со Курдската работничка партија. Немирите се случиле во градовите Јуксекова и Џизре во близината на границата со Ирак, кои се населени претежно со Курди. Турските власти вчера покренаа обвинение против обвинетите 23 Курди, меѓу кои се и 7 градоначалници.
XS
SM
MD
LG