Достапни линкови

logo-print

Нигерија ќе започне истрага за обвинетиот за напад на авион


Нигерија денеска соопшти дека ќе започне истрага по апсењето на 23 годишниот нигериец Фарук Абдула Муталаб кој тврди дека има контакт со Ал Каеда и кој се обиде да предизвика експлозија во авионот кој летал од Амстердам кон Детроит. Нигерија ќе преземе мерки да се провери иднетитетот на обвинетиот, неговото семејство и мотив, а притоа безбедносните сили ќе соработуваат во истрагата со американските власти.
XS
SM
MD
LG