Достапни линкови

logo-print

Иранската полиција распоредена низ Техеран


Стотици полицајци се распоредени денеска во иранскиот главен град Техеран поради страхувањата дека опозиционите приврзаници би можеле да го искористат денешниот шиитски верски ритуал за нови анти-владини протести. Според очевидци и некои опозициони веб страници, полициски сили се присутни на клучните места во центарот на Техеран, а посебно се концентрирани околу Универзитетот. Според непотврдени информации, полицијата со солзавец и употреба на сила интервенирала во некои делови на градот.
XS
SM
MD
LG