Достапни линкови

logo-print

Србија ќе ја тужи Хрватска за геноцид


Србија наскоро ке ја предаде тужбата за геноцид против Хрватска во Хашкиот трибунал. Како што јави Б 92, Србија со тоа одговара на тужбата за геноцид што Хрватска ја поднесе против неа, обвинувајќи ја Хрватска за етничко чистење во периодот 1991 до 1995 година. Во неа се наведува како Србите, кои пред војната живееле во Хрватска биле жртви на геноцид, а Србија тоа планира да го докаже повикувајќи се на хашките обвиненија и процесите против Хрватите во Хаг.
XS
SM
MD
LG