Достапни линкови

logo-print

Ерменија ќе чека Турција да го ратификува договорот за нивните односи


Ерменија нема пред Турција да го ратификува договорот за нормализирање на односите на двете земји, соопшти денеска ерменскиот претседател Овик Абрамиан. Тој ја обвини Анкара дека поставува нови услови за ратификацијата на договорот. Според Абрамиан Турција сака ратификацијата да ја поврзе со спорот на Ерменија и Азербеџан за сепаратистичката територија Нагорно Карабах и за различните ставови на земјите за маскарот на Јерем за време на отомаската империја.
XS
SM
MD
LG