Достапни линкови

logo-print

Иран осуди приврзаник на опозицијата


Иранскиот суд го осуди поранешниот владин потпарол Абдулах Рамезанзадех на 6 години затвор, поради тоа што работел против националната безбедност и вршел пропаганда против исламскиот систем. Рамезанзадех бил приврзаник на опозицискиот лидер Мирхосеин Мусави и бил уапсен за време на протестите против контровезните претседателски избори во јуни годинава. Тој бил владин потпарол од 1997 до 2005 година кога претседател на Иран беше Мохамад Катами.
XS
SM
MD
LG