Достапни линкови

logo-print

Москва ќе ја обнови скулптурата што ја урна Грузија


Московскиот градоначалник Јуриј Лужков соопти дека споменикот од Втората Светска Војна кој беше урнат во Грузија ќе биде повторно направен и поставен на планината Поклонаја во градот. Споменикот Лужков ќе побара да биде обновен од страна на скулптурот Мераб Берженишвили кој првично го направил. Споменикот беше урнат во саботата за на негово место да се изгради парламент.
XS
SM
MD
LG