Достапни линкови

logo-print

Ватикан сака да го прогласи Пиј 12 за светец иако се бунат Евреите


Ватикан го брани својот потег поранешниот папа Пиј 12 да биде прогласен за светец. Пиј 12 кој беше папа за време на Втората Светска Војна е најмногу познат по неговата неакција за време на холокаустот, кога нацистите убиваа милиони Евреи, па затоа со одлуката на Ватикан не се сложуваат еврејските лидери низ светот. Потпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди соопшти дека потегот ја прикажува светоста на Пиј 12, а не неговата историска важност.
XS
SM
MD
LG