Достапни линкови

logo-print

Во Иран продолжува судењето на франуската наставничка


Денеска во Техеран продолжува судењето на француската наставничка Клотилд Рајс која е обвинета за шпионажа. Таа, според обвинението, учествувала во заговор на Западот за дестабилизирање на Иран по спорните претседателски избори што се одржаа во јуни годинава. Иран претходно понуди таа да биде ослободена во замена за Али Вакили Рад, иранец кој се наоѓа во затвор во Франција. Овој предлог бил одбиен од претседателот Никола Саркози.
XS
SM
MD
LG