Достапни линкови

logo-print

Русија со рекордна заработувачка од продажба на оружје во 2009


Руската продажба на оружје ќе достигне рекордно ниво во 2009 година, поради големиот извоз кој го остварила земјата. Федералниот сервис за воена и техничка соработка соопшти дека од извоз на оружје и воена технологија тие ќе добијат 8 ипол милијарди долари. Тоа ќе биде десета година по ред како заработката од продажбата на оружје се зголемува од претходната година. Во 2008 година Русија заработила 8,35 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG