Достапни линкови

logo-print

Грција реагира на оценката на Мудис за кредитниот рејтинг


Грчкото министерство за финансии по извештајот на агенцијата Мудис дека го намалила кредитниот рејтинг на земјата, поради влошената финансиска ситуација соопшти дека кредитниот рејтинг на земјата е намален за само едно ниво, но останал во истата категорија и дека е на две ниво повисоко од рејтинзите на две други меѓународни рејтинг агенции Стандард и Пурс и Фитч. Според министерството владата е решена да ги реализира мерките за обнова на домашната економија.
XS
SM
MD
LG