Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад го одби предлогот на ОН за збогатениот ураниум


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја одби понудата на ОН да заменат збогатен ураниум за нуклеарно гориво, за која САД им даде рок да одговорат до крајот на годинава. Целта на договорот е Иран да не го употреби ураниумот за изработка на нуклеарно оружје. Според Ахамдинеџад никој на Иран неможе да му поставува крајни рокови.
XS
SM
MD
LG