Достапни линкови

logo-print

Судењето на францускиот студент во Иран во среда


Судењето на францускиот студент Клотилде Реис ќе започне во среда, соопшти иранскиот обвинител Абас Јафари Долатабади. Реис е обвинет за подршка на опозициските протести во Иран, кои се одржаа поради спорните претседателски избори во јуни. Францускиот министер за надворешни работи Бернард Кушнер изјави вчера дека Франција ја одбила понудата на Иран тие да го заменат Реис со иранскиот агент кој отслужува доживотна казна, поради убиството на поранешен ирански премиер.
XS
SM
MD
LG