Достапни линкови

logo-print

Анкара бара ЕУ да ги укине визите за турските граѓани


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека Анкара ќе ги спроведе сите технички подготовки со цел Европската Унија да ги укине визите за нејзините граѓани.Според Давутоглу, доколку ЕУ продолжи да бара визи и по тие чекори, тоа би значело примена на двојни стандарди во однос на Турција.
Весник „Милиет“ пишува дека ЕУ за да го укине визниот режим за Турција најпрвин бара да потпише спогодба за екстрадиција во Турција на лицата, кои незаконски влегле во државите на Унијата.
XS
SM
MD
LG