Достапни линкови

logo-print

Србија ја предава кандидатурата за членство во ЕУ


Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во Стокхолм на шведскиот премиер и актуелен претседавач во ЕУ, Фредерик Рајнфелт ќе му ја предаде кандидатурата на Србија за полноправно членство во Унијата. Српската влада во саботата донесе одлука кандидатурата за членство на државата во ЕУ да ја достави до крајот на годината, а Шведска, во својство на претседавач во Унијата, го одреди денешниот ден за тоа.
XS
SM
MD
LG