Достапни линкови

logo-print

Турција презема уште еден чекор за приближување до ЕУ


Турција презема уште еден чекор во приближувањето кон ЕУ со тоа што почна да работи на зголемување на стандардите на животната средина, според оние на унијата. Европскиот комесар за проширување на унијата Оли Рен говорејќи на министерскиот состанок во Брисел соопшти дека возот на Турција е на патот и се движи. Животната средина е една од 35 точки кои Турција треба да ги реши пред да аплицира за членство во ЕУ. 8 точки се замрзнати поради спорот со Кипар.

XS
SM
MD
LG