Достапни линкови

logo-print

Кина ги прифати протераните ујгури од Камбоџа


Кина го прифати враќањето во татковината на двесетината припадници на кинеското муслиманско малцинство ујгури, кои побегнале во Камбоџа по етничките безредија во јули годинава во регионот Ксинџијанг. Потпаролот на министерството за надворешна политика, Јианг Ју соопшти дека Кина ги дочекала ујгурите според законот за имигарција. САД, ОН и групата за човекови права Амнести Интернашнл ги предупредуваше ујгурите дека може да се соочат со одмазда од кинеските власти, кога ќе се вратат дома.
XS
SM
MD
LG