Достапни линкови

logo-print

Најден натписот од влезот во Аушвиц


Полската полиција го најде украдениот знак од влезот на нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц. Полицијата соопшти дека привела петмина осомничени за кражбата. Според полицијата, знакот на кој пишува „Работата ослободува“ бил исечен на три дела. Не се соопштуваат мотивите на сторителите. Во Втората светска војна во Аушвиц биле убиени околу 1 милион луѓе, претежно Евреи.
XS
SM
MD
LG