Достапни линкови

logo-print

Погребот на Монтазери во понеделник


Иранскиот свештеник Ајатолах Хосеин Али Монтазери ќе биде погребан во понеделник. Тој вчера почина од срцев удар во неговиот дом во светиот град Ком на 87 годишна возраст. Монтазери се смета за духовен татко на реформистичкото движење и бил уапсен за време на исламската револуција во 1979 година. Тој беше и остар критичар на претседателот Махмуд Ахмадинеџад и ја обвини власта дека врши диктатура во име на исламот.
XS
SM
MD
LG